Nadine Goldimer-Yanımda Kimse Yok

Posted on

Kişinin içinde yaşadığı dünyayı ve kendisine yabancılaşmış olduğunu bilmesi demek olan yalnızlık evrensel bir duygudur..

Bütün insanlar yaşamlarının en az bir döneminde kendilerini yapayalnız bir kişi gibi duyumsarlar. Ve de gerçekten yalnızdırlar. Yaşamak, gizemli bir gelecekte varacağımız yere gitmek için geçmişte bulunduğumuz yerden yola koyulmak demektir. Yalnızlık, insan duygusunun en derindeki gerçeğidir.

Yalnız olduğunu bilen ve bir başkasını arayan tek varlık insandır. En büyük yalnızlıklar ise kalabalıklar içinde yaşanandır.Doğası gereği insan, kendi varlığını bir başkasında gerçekleştirme özlemi içinde ve doğaya “Hayır” diyerek yaşar – kendi kendini yaratan insanın bir “doğası”ndan söz etmemiz doğruysa eğer. İnsan özlemdir, kavuşmak için bir aranıştır. Bu yüzden, kendi varlığını tanır tanımaz kişi, bir eş ya da arkadaştan yoksun olduğunu anlar, yalnızlığının bilincine varır. Yalnızlık kendini bilmektir.
Yaşam yalnızlıktır aynı okumak gibi…uyanık olmak demek dünyada yapayalnız olmak demektir. “Kendini bulma yoluna çıkan herkes bu yolda tek başına ilerleyeceği noktaya gelirdi.”s 290

“Asla fazla ilerlemekten korkmamalıyız,çünkü gerçek o noktanın da ötesinde gizlidir.” Marcel PROUST

“Bir sonbahar akşamında tuttuğum bu yolda;

Kimse yok yanımda” BASHO

Vera, Benneth, IVan, Sibongile, Zeph, Mpho, Adam, Didymus,Oupa, Otto, Oupa’nın ve Zeph’in eşleri hepsi kalabalıklar içinde yaşayan yalnızlardır.

Aile,yuva,iş yaşamı,eş dost muhabbetleri, çoluk çocuk, sevdalar,acı,hüzün, karmaşa, sorumluluk hayata dair ne varsa yaşanmış geçmiş gitmiştir. Ondan sonra kendisine ne kalmıştır.? Yaşam nedir? Gerçek nedir? Vera hayata yeni gözlerle bakmaya başlar.
Alışkanlıkların verdiği kolaylık ve güven duygusu hayatımız elimizden kayıp giderken bizim buna sadece seyirci kaldığımız ,

nasıl olsa zamanım var diye her şeyi sıradanlaştırdığımız dünyada Vera bağlılıklarından sıyrılarak yepyeni bir hayata başlayarak herkesin denemediği bir şeyi başarır.

Nevcihan Oktar


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir